Çay Ağacı (Hint Defnesi) Yağının Cilde Faydaları

 1. Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiviral özellikler göstererek virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırıyor, bu sayede bizi hastalıklardan koruyor.
 2. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engelliyor, oluşmuş olanlarınsa iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 3. Aynı şekilde sivilce izlerinden muzdarip olanların yardımına koşuyor, izlerin azalmasına hatta düzenli kullanımında yok olmasına yardımcı oluyor.
 4. Sinek ve böcek sokmalarında kaşıntı ve kızarıklığın çabucak geçmesini sağlıyor.
 5. Antiviral özelliğiyle virüs kaynaklı en yaygın sorunlardan olan uçuğun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 6. Tırnak batması gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplanmalara karşı olumlu etkiler gösteriyor.
 7. Çay ağacı yağı bir antifungal olduğu için özellikle ayakların en büyük sorunlarından olan mantara da çare oluyor.
 8. Önemli cilt hastalıklarından siğillere karşı kullanıldığında olumlu etkiler gösteren bu bitkisel yağ, siğillerin yayılmasını önlemekle kalmıyor, aynı zamanda hızlıca iyileşmelerinde de önemli rol oynuyor.
 9. Tüm bu bakteri, mantar ve virüs karşıtı özellikleriyle çay ağacı yağı, evde kullanabileceğiniz en doğal dezenfektanlar arasında sayılıyor, temizliğin bir numaralı isimlerinden oluyor.
 10. Çarpma yada düşme sonucu oluşan morluklar hemen geçmiyorsa zeytinyağı ve çay ağacı yağını karıştırın ve moraran bölgeye sürün morlukların hemen yok olduğunu göreceksiniz.
 11. Egzama ve Sedefe İyi Gelir: Doğal ve etkili yöntemlerden biridir. Sedef ve egzama gibi deri sorunlarında alternatif olarak kullanılabilir.
 12. Ayrıca çay ağacı yağı kuru ve kaşıntılı ciltleri de hızlı bir şekilde tedavi eder.
 13. Banyo sırasında suya ekleyeceğiniz çay ağacı yağı, tüm gözenekleri açarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
 14. Makyajın etkili ve iyi bir şekilde temiz temizlik yardım eder. Kozmetik ürünleri yerine, çay ağacı yağı temizlemede tercih edilebilir.
 15. Cildin doğal bir canlılık kazanmasını sağlar, cildi parlaklaştırır ve yumuşatır.
 16. Ciltteki iltihaplanmaların tedavisine yardımcı olur. Bu özelliği sebebiyle, çay ağacı yağ dermatologlar tarafından da önerilir.
 17. Kütikül tırnakların etrafında bulunan, parmağınıza takılan, tırnağın dış hatlarını koruyan beyaz cilttir. Kütiküller tırnakların kötü bir şekilde büyümesini önleyip, güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyümesini teşvik ederler ve enfeksiyona karşı korurlar. Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan zengin esansiyel yağlar sertleşmiş ve çatlamış kütiküllerin yumuşamasına yardımcı olur.
 18. Yağlı cilt tipine sahipseniz ve bu yağı düzenli olarak kullanırsanız cildinizin yağ oranı dengelenecektir. Cildin doğal yağını gidermez. Bilakis cildin nem/pH seviyesini düzenler. Cildlin görünümünü güzelleştirir ve tüm bunları yaparken tahriş, yıpranma gibi problemlere yol açmaz.
 19. Bu yağ cilt gözeneklerinde biriken yağı ve kiri derinlemesine temizleyerek cildi de arındırır.
 20. Ciltteki çatlaklara ve sarkmalara iyi gelen çay ağacı yağı, cilt sarkmalarını toparlayıcı bir özellik sergiliyor. Cildi gerginleştirerek, çatlak ve sarkmalarla savaşıyor. Cildin elastikiyetini korumasına aracılık ediyor.
 21. Yaşlanma karşıtı bir etki göstererek, yaşlanmanın beraberinde getirdiği ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletiyor.

Çay Ağacı (Hint Defnesi) Yağının Saça Faydaları

 1. Saçları güçlendirir: Daha güçlü, gür ve bakımlı saçlar için çay ağacı yağını incelterek ya da kullanılan şampuana birkaç damla ilave ederek uygulandığında etkisini hemen gösterecektir.
 2. Kepeği önler: Çay ağacı yağı saç derisini kurutmadan kepeklenmeye neden olan mantarlarla savaşır, doğal bir nemlendirici görevi görür ve saç derisinin pul pul dökülmesine sebep olan sorunları ortadan kaldırır.
 3. Saç derisini korur: Kafa derisinde egzama, iltihap mantar ya da kaşıntı varsa düzenli olarak çay ağacı yağı içeren şampuan ya da ürünlerini kullanmak oldukça faydalı olacaktır.
 4. Kafa derisindeki kuruluğu ve kaşıntıları ortadan kaldırmak için etkili bir nemlendirme sağlayan çay ağacı tıkanan gözenekleri açar ve saçlardaki yağlanmayı kontrol altında tutar. Bu sayede saçların sağlıklı beslenmesinin önündeki engelleri kaldırılmış olur.
 5. Saç derisindeki egzamayı önler: Saç derisinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı kullanılabilir. Çay ağacı yağı ile ilgili yapılan araştırmalara göre, egzama ile mücadele ve tedavisinde çok etkili olduğu görülmüştür ve bu etkiler kanıtlanmıştır.
 6. Saç ve saç derisi tedavisinde çok etkilidir.
 7. Mantar enfeksiyonu saç diplerinde kaşıntı, kafa derisi sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Kepeği kolayca azaltır ve antifungal ve anti bakteriyel içeriği ile kepeğe neden olan koşulları ortadan kaldırır.
 8. Çağ ağacı yağının viral ve bakteriyel enfeksiyonları etkili bir şekilde tedavi ettiği bilinen bir gerçektir. Saçı besleyip saç derisini ve saçı nemlendirirken, tahriş olmuş saç derisini de tedavi eder.
 9. Saç derisindeki tıkanmış gözenekleri temizler.
 10. Saçlardaki fazla yağın azaltılması için kullanılır.
 11. Saç dökülmesi : Çay Ağacı yağı saç derisi üzerindeki bakteri ve mantarları öldürür. Bu da sağlıklı bir saç büyümesi vadederken aynı zamanda saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri olan DTH hormonunun üretimini kontrol eder. Kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir. Saçları daha güçlü yapmaya yardımcı olur.
 12. Gözenekleri açar, saç köklerini besler.
 13. 2010 ve 2012 yılında yapılan ve çay ağacı yağının saça faydalarını da içeren araştırmalar, çay ağacı yağının bitle mücadelede önemli bir fayda sağladığını ortaya koymuştur. Bitleri öldürmeye yardım eden özellikleri ile bilinen 1,8 sincol ve terpinen 4-ol gibi iki bileşen içeren çay ağacı yağı ayrıca yağ ve saç derisine bit yumurtalarını bağlayan sakızımsı dokuyu eritebileceği için, tekrar oluşabilmesinin de önüne geçebilmektedir.
 14. Saçlarda dökülme varsa çağ ağacı yağının kullanımı bu sorundan kurtulmaya yardımcı olur.
 15. Çay ağacı yağının saç uzatmada etkisi tartışılmazdır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde saç diplerini temizleyen ve besleyen çay ağacı yağı, saçları parlatır, daha gür ve bakımlı olmasını sağlar.
 16. Yağ ve kir saçta birikir ve saçı yağlı gösterdiği gibi sağlıksız da yapar. Bu oluşum iltihabı tetikler, folikülleri tıkar ve hatta bölgede ağrıya neden olabilir. Ve bazen bu birikme, basit bir şampuanın onu kesemeyebileceği bir noktaya gelir. Çay ağacı yağı ise bu birikimleri önlemede ve çıkarmada etkilidir. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, söz konusu birikimin neden olduğu tahrişi azaltmaya da yardımcı olur.
 17. Saçların kendine has bir yağ dengesi vardır. Fazlalaştığında da azaldığında da saçlarda bariz şekilde bazı problemler görülmeye başlar. Çay ağacı yağının saça faydaları arasında saçlardaki fazla yağı alması da yer almaktadır. Hem daha sağlıklı saçlara sahip olmak hem de daha güzel görünen saçlara sahip olmak için düzenli kullanıma özen gösterdiğiniz takdirde saçlarınızla ilgili yaşadığınız birçok problemin yok olduğunu görürsünüz.

Bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz!

 • Çay Ağacı Yağı kesinlikle içilmez. Oral yolla (ağızdan) alındığında toksik (zehirli) etki gösterir.
 • Seyreltilmiş olarak kullanılmalıdır. Çay Ağacı Yağı‘na bağlı alerjik reaksiyonların çoğu cilde saf halde doğrudan kullanılması yüzünden olmaktadır. Zaten kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde de, sert ve yoğun bir yağ olduğundan düşük miktarlarda kullanılmaktadır.
 • Cilt üzerindeki kullanımlarda genelde olumlu etkiler gösterse de, kullanan kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak cilt problemlerine, kızarıklık, kuruluk ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Özellikle, çok kuru ve çatlak ciltlere, küçük bir bölgede alerji testi yapmadan önce doğrudan uygulanmamalıdır.
 • Karanfil, guava ve okaliptüse karşı alerjisi olanlar, ciltlerinde Çay Ağacı yağı kullandıklarında da genelde alerjik reaksiyon göstermektedirler.
 • Çok fazla kullanımı halinde yorgunluk, sersemlik, depresyona neden olabilmektedir.
 • Endokrin engelleyici özelliği sebebiyle, ergenlik döneminde kullanıldığı takdirde erkeklerde göğüs büyümesine neden olabilmektedir. Bu yüzden genç erkeklerin kullanmaları tavsiye edilmez.
 • Doğrudan çok fazla kullanımı, alerjik bir yan etki olarak ishale yol açabilmektedir.
 • Hassas cilde sahip olanlar, egzama hastalığı olanların Çay Ağacı Yağı kullanmaları pek tavsiye edilmemektedir.
 • Hamilelik, lohusalık ve emzirme döneminde Çay Ağacı Yağı kullanımı tavsiye edilmez.

Önemli bir not: Daha önce de söylediğimiz gibi, çay ağacı yağı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmak isterseniz, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmayın. Sağlığınızı ihmal etmeyin, aman diyelim.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir