Lavanta Yağının Cilde Faydaları

 1. Bu bitkisel yağ ciltte oluşabilecek çatlama ve çatlakların kapanmasına yardımcı olur.
 2. Kuru ciltleri nemlendirir ve güzel bir görünüm kazanmasına fayda sağlar.
 3. Oluşabilecek sivilcelere karşı oldukça etkilidir. Ayrıca sivilcelerin oluşmasına engel olur.
 4. Mantar ve mantar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Mantarın oluşmasını engeller ve var olan mantarın geçmesine yardımcı olur.
 5. Dudaklarda oluşabilecek çatlaklara karşı etkilidir.
 6. Uçuk oluşumunda lavanta yağının kullanımı uçuğu geçirmekte ve iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 7. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilecek yaralara karşı oldukça etkilidir. Yarayı iyileştirir ve büyümesini engeller.
 8. Ölü derileri temizler ve yeni derilerin çıkmasına yardımcı olur.
 9. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı vücutta kalan izleri azaltır ve tamamen yok olmasına yardımcı olur.
 10. Yüzde bulunan siyah noktalara karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Siyah noktaların çıkmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır ve iyileşmesine yardımcı olur.
 11. Güneş yanıklarına karşı harika sonuçlar veren lavanta yağı ayrıca ciltte bulunan gözeneklerin temizlenmesine de yardımcı olur.
 12. Egzama vb. sağlık sıkıntıları yaşayanlar için oldukça etkili bir yöntemdir.
 13. Ayak tabanlarında oluşabilecek çıbanlar ve et benlerine karşı oldukça faydalıdır. Rahatsızlığın göründüğü bölgeye her gün sürülmesi halinde sorunları ortadan kaldırır.
 14. Lavanta yağının yüz bölgesine uygulanması cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasına destekleyici olur.
 15. Ellerde oluşabilecek yara ve çatlakların tedavisi için oldukça önemli bir bitkidir.
 16. Erkeklerde tıraş sonrası meydana gelen tahrişlere karşı oldukça etkili bir yağdır.
 17. Ayrıca bebeklerde görülme oranı yüksek olan pişik rahatsızlığına karşı çok iyi gelmektedir. Pişiğin meydana getirdiği ağrıyı dindirir ve geçmesine yardımcı olur.
 18. Cildi nemlendirerek tazeler, cildin daha canlı, yumuşak ve genç görünmesini sağlar.
 19. Cildin renk tonunu eşitler ve cildi aydınlatır.
 20. Yüzdeki ince çizgileri ve kırışıkları geçirerek cildi gençleştirir.
 21. Tıkanmış gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.
 22. Cilt enfeksiyonları ve sivilce tedavisine yardımcı olur.
 23. Deri iltihabını azaltmaya yardımcı olur.
 24. Ciltte kaşıntı, pullanma ve kızarıklığı giderir.
 25. Tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur.(Kuru,Hassas,Normal ve Karma)
 26. Sert hava şartlarına karşı cildi koruyucu özelliği bulunur.
 27. Sebum dengeleyicidir. * (Sebum, yağ bezlerinin meydana getirdiği bir salgıdır. Bildiğimiz yağ özelliklerini taşıyan bu salgının amacı cildi korumaktır. Herhangi bir nedenle sebum (“yağ”), bu kıl kökünün bulunduğu bölgeden dışarı açılamadığında bu bölgede birikir ve sivilce ortaya çıkar. )
 28. Lavanta güçlü antioksidanlar içerdiğinden, ciltte yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır. Pek çok kozmetik ürününde, antiaging kremde lavanta yağı bulunmaktadır.
 29. Doğal yollardan cilt beyazlatma maskelerinde ve kozmetik ürünlerin ana malzemesi olarak yararlanılır.
 30. Anti – enflamatuvar özelliği sayesinde ağrı kesici, uyuşturucu ve iltihap kurutucu olarak kullanılabilir.

Lavanta Yağının Saça Faydaları

 1. Mevsimsel saç dökülmelerinin dışında kalan saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olur. Lavanta esans yağı özellikle saç kıran olmak üzere, saç dökülmelerine karşı çok etkilidir. Saç kıran, vücudun saç foliküllerini reddetmesi sonucu oluşan bir otoimmun hastalığıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, saç kıran olup, saçın döküldüğü bölgeye düzenli olarak lavanta yağı süren hastaların %40’ında saçların geri çıkması gözlenmiştir.
 2. Saçların daha canlı görünmesini sağlar.
 3. Düzenli olarak saçlara uygulanırsa saçlara ipeksi bir yumuşaklık vermektedir.
 4. Saç tellerine bakım sağlar ve saç üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Saç telinin yapısına nüfuz eder ve tabiri caizse içeriden iyileştirir. Düzenli kullanımda çatlakları iyileştirir, saç pullarını lehimler ve saç yapısını onarmaya yardımcı olur.
 5. Saçların yıpranmasının önüne geçer. Kuru ve kırılgan saçlara karşı mücadelede en iyilerden biri olarak kabul edilir. Boyadıktan veya kıvırdıktan sonra telleri iyileştirmeniz gerekiyorsa, saçınızı hayata döndürmek için lavanta yağı kullanın.
 6. Saç kırıklarının azalmasını sağlar.
 7. Saçlara hoş bir koku verir.
 8. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre lavanta yağının, saç uzatma özellikleri bulunmaktadır. 2016 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, farelere düzenli olarak lavanta yağı uygulanmıştır ve saç uzama hızında artış meydana gelmiştir. Lavanta yağı, saç foliküllerinin derinliğini arttırıp, termal tabakaya bir kalınlık katar.
 9. Saçlı derinin kurumasını engeller.
 10. Kepek sorununa iyi gelir. Lanta esans yağının, mantar önleyici özellikleri vardır ve bu sayede kaşınan ve kuruyan saç derisi iyileştirilir. Ayrıca antiseptik ve antimikrop özellikleri sayesinde kepeği kontrol etmek için mükemmel bir yöntemdir.
 11. Saçlı deride oluşan kaşıntıların giderilmesine yardımcı olur.
 12. Saç derisinde oluşan yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.
 13. Saç tellerinin ve saç derisinin nemlenmesini sağlar.
 14. Lavanta yağı, saç derisinde bulunan çok küçük kan damarlarını çalıştırarak, yeni saç folikülleri üretmeye yardımcı olur ve yeni saç oluşumunu sağlar. Lavanta yağı ile yapılan düzenli saç derisi masajı, yeni saçlar çıkmasına neden olur. Lavanta yağı yalnızca saç çıkartmayla kalmaz, ayrıca denenip, kanıtlanmış bir şekilde saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.
 15. Bit ve sirkelerinin öldürülmesine yardımcı olur.
 16. Saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırır ve saçlı deriye giden kan miktarını arttırır.
 17. İnsanların saçlarında kel bölgelerin oluşmasına neden olan bir otoimmun hastalığı alopesi (saç kıran), lavanta yağı ile tedavi edilebilir. 1998 yılında yapılan bir araştırmada lavanta yağınında içlerinde bulunduğu birçok eteri yağın, saç kıran tedavisinde oldukça etkili oldukları bulunmuştur. Ayrıca İskoçya’da yapılan bir araştırma alopesi nedeniyle saç dökülmesi yaşayan hastaların 7 ay boyunca her gün lavanta yağı kullanarak saç derisine masaj yapan hastaların %44’ünde yeni saç çıktığını ortaya koymuştur.
 18. Mantarların oluşmasını önler.
 19. Lavanta yağı saçları çoğaltır. 2016 Yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, farelere lavanta yağı uygulaması yapıldığında tüylenmenin arttığı görüldü. Bu çalışmanın kelliğe dahi umut olabileceği düşünülüyor.
 20. Saçların erken beyazlamasının önüne geçer. Lavanta esans yağı içerisinde terpene, ketone, ethanol ve aldehyde adı verilen özel kimyasal bileşenler bulundurur. Bu bileşenlerin mükemmel iyileştirme ve terapatik etkileri vardır. Bu bileşenlerin bir çoğunun içerdiği özel antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerin sebep olduğu saç beyazlaması sorunu giderilir.
 21. Lavanta yağını saç kremi olarak kullanarak kıvırcık saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz!

 • Lavanta yağını kesinlikle içmeye kalkmayın, yanlışlıkla lavanta yağı içtiğinizi fark ederseniz hemen bir sağlık kurumuna başvurun.
 • Satın aldığınız lavanta yağını güneş gören ve nemli bir ortamda bırakmayın, bu durum aromaterapi yağınızın oksitlenip bozulmasına neden olacaktır.
 • Lavanta yağını göz, kulak, burun içine sürmeyin, gözünüze lavanta yağı kaçması durumunda bol su ile yıkayın.
 • Lavanta yağı şişesini çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde saklamalısınız.
 • Özellikle cilt üzerine yapacağınız uygulamalarda kesinlikle belirtilen miktardan daha fazla lavanta yağı kullanılmamalı.
 • Dışarıdan satın alacağınız lavanta yağının organik olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Lavanta yağı direkt olarak solunmamalıdır.
 • Su ya da badem yağı, zeytinyağı ve diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilmeden kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde lavanta yağı kullanımı için uzman hekiminize danışın.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.