Sabuncu Efendi

Neden
Doğal Sabun

     Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde doğal ürünlere, organik gıda ve tüketim maddelerine müthiş bir yönelim görülmektedir. İnsanlar kullandıkları ürünleri, yiyecekleri, giyecekleri ne kadar az katkı maddesi içeriyor olduğunu gözeterek almaya dikkat ediyor. Sabun ise her türlü temizlik malzemesi ihtiyacından, kişisel bakıma, cilt temizliğine kadar önemi ve yeri elbette ki tartışılmaz.

     Doğal yaşama merhaba demek istiyorsak ilk yapmamız gereken doğal sabun kullanmaya başlamaktır. Çünkü gün içerisinde en çok kullandığımız ürünlerin başında sabun gelmektedir. Kendiniz ve aileniz için en doğru olanı mümkün olduğunca hayat şartlarında zararlı etkenlerden kendimizi ve sevdiklerimizi uzak tutmak olduğunu unutmamamız gerekir.

     Unutmayın cildimiz (derimiz) öyle bir organdır ki; deliklidir ve nefes alır onun üzerini ne ile örterseniz onu emer. Bu eğer, sentetik parfüm ise emer, toksik ürünse emer, esansiyel faydalı yağ ise emer, yararlı bir yağ ise onu emer. Bu yüzden ilk reaksiyonları o verir. Cilt; üzerine temas eden maddelerin %70’ini emdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sabuncu Efendi Doğal Sabunları;

  • Gerçekten güvenilir ve doğal malzemeler kullanılarak hazırlanır.
  • Vücuda parlaklık ve canlılık kazandırır.
  • Bakterilere karşı doğal savunma sağlar.
  • Koruyucular, yapay boyalar ve sentetik esanslar içermez.
  • Giysilerin temizliğinde de güvenle kullanılan sabunlar çamaşırların renklerini soldurmaz ve eskitmez.

     Araştırmalar; fabrikasyon sabunlar ve şampuanlarla banyo yaptığınızda cildinizin ürün içeriğindeki kimyasallardan arınması ve doğal haline kavuşması için gerekli su miktarının 80 lt. su, doğal sabunlarda cildinizi doğal haline kavuşturmak için sadece 5 lt. su kullanılması gerektiğini kanıtlamışlardır.

     Ege Üniversitesi’nin kimyasal içerikli sıvı sabunlar üzerinde yaptığı araştırmada sıvı sabunların elimizdeki açık yaralara temas ettiğinde %100 cilt kanseri riski taşıdığını ve Ankara Onkoloji Hastanesi’ne yapılan başvurularda son 4 yılda ”Cilt Kanseri” hastalarının sayısının %94 arttığını bildirmektedir.

     İstatistiki bilgilere dayanarak 70 yaşındaki bir insanın bebekliğinden itibaren ortalama 35kg deterjanı vücuduna depoladığı düşünülürse ve ilerleyen süreçte her iki kişiden birinin kansere yakalanma riskinin %80 artacağı göz önünde bulundurulduğunda doğal sabun kullanma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

     Doğal sabunların, sanayi tipi sabunlara kıyasla temizleyici, besleyici ve nemlendirici üstünlükleri bilimsel olarak kabul görmüştür.

     Soğuk proses (yöntem) tekniği ile butik tarzı üretilen bu sabunlar ‘Lipoo’ olarak adlandırılan tamamı yenebilir bitkisel yağların sabunlaştırılması ile üretilmektedir. Buna bağlı olarak çevreye zararlı hiçbir atık madde içermemesi soğuk sabunu dünya da son yıllarda hızla önem kazanan çevre faktörlü temizlik ürünleri arasında en popüler ürün kategorisine taşımıştır.

     Soğuk proses sabun yapım esnasında sürdürülebilir çevre kapsamında hiçbir atık ortaya çıkmaz ve çevreye herhangi bir zarar verilmez. 

     Doğal sabunların bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Herhangi bir katkı maddesi, koruyucu vs. içermezler. (Sodium Isethionate, Stearik Asit, MIT, EDTA, Titanium Dioxide, Propilen Glikol, Sodium Lauryl Ether Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Ether Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate, vb.)

    Üreticiler için kar oranı katlarla, satıcılar için ise yüzdelerle ifade edilir. Bu durumda 10 tl. satış fiyatı olan ürünün maliyetinin 2 tl’nin de altında olduğunu anlamak hiç zor değildir. Düşünün; 1 kg ürünün maliyeti 2 tl’nin altında! 1 kg sabunun 10 tl. olmasını neden bugüne kadar sorgulamadığımızı düşünelim. Aslında sabun adı altında satılan birçok ürün “sentetik” olduğundan bu derece ucuzlar. Piyasada sabun diye satılan birçok ürün sıkıştırılmış “Sentetik deterjan”dır.

     Yapılan birçok araştırmada, kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunduğu halde etiketinde yazılmayan ve insan sağlığına zararlı içerik olduğu tespit edilmiştir.

     İçeriğindeki tüm kimyasalları bilseniz bile en basit ve doğal olarak satılan sabunların içeriğine baktığınızda, “Doğal Lavantalı” katı vücut bakım sabununda 19 ayrı kimyasal olduğunu görürsünüz.