Sabuncu Efendi

Neden
Soğuk Proses Sabun

     Geleneksel metotla (Hatay Usulü) sabun üretimi esnasında yağları ve sabun alkalini belirli bir süre kaynatmanız gerekir. Bu nedenle sabunun içerisinde kullanılan değerli, doğal şifalı yağların içerisindeki faydalı maddeler (amino asitler, vitaminler, lipitler) yüksek sıcaklık sebebi ile kaybolmaya ve bozulmaya başlar. Sonuç olarak sabunun içerisine kattığımız şifalı yağlar özelliklerini kaybettiği için sabun size istenilen faydayı sağlayamaz.

     Bu bir örnekle açıklayayım. Geleneksel metotla yapılmış bir tane zeytinyağı sabunumuz olsun. Normal şartlarda sızma zeytinyağı ciddi miktarda E vitamini ve bitkisel proteinler bulundurur. Bu zeytinyağlı sabununu cildimize sürüldüğünde zeytinyağının tüm etkilerinden faydalanmak isteyeceğiz. Ancak bu sabunu kaynatarak yaptığımız için yüksek sıcaklık sebebiyle içerisindeki tüm değerli ve şifalı maddeler bozulacağı için cildimize bir faydası dokunmayacak. Sonuç HAYALKIRIKLIĞI

     Peki Soğuk Proses Sabun Üretimi bu nasıl engelliyor. Soğuk proses sabunda kaynatma gerçekleştirilmediği için yağlar özelliklerini kaybetmezler ve sizde bu doğal şifalı yağların keyfini çıkarırsınız.

Sabuncu Efendi Olarak Neden Soğuk Proses Metodunu Kullanıyoruz;

  • Soğuk proses sabunların üretim sürecinin tamamı el işçiliğidir.
  • Soğuk proses sabununun üstünlüğü yağın kaynatılmamasıdır. Dolayısı ile üretim sonunda; yağların sahip olduğu özellikler ile içindeki enzim ve vitaminler aynen sabuna geçer.
  • Üretim esnasında ortaya çıkan gliserin sabunda kalır.
  • Soğuk proses esnasında gramın onda bir hassasiyeti ile kontrol elimizdedir. Cilt için birçok faydalı doğal yağ ve bitkileri ölçülü bir şekilde katmak mümkündür.
  • Bilimsel oranlara uyulduğu taktirde kostik fazlalığı oluşmaz ve dolayısı ile pH seviyesi düşüktür.
  • Soğuk proseste tüm özellikler korunduğu için saç ve cilt için mükemmel bir üründür.
  • Deri sağlığı ve nemlendirmesi için gerekli maddeler açısından daha zengindir. Nem dengesini koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Antioksidan özellikleri; beta karoten, vitamin E, skualen yönünden zengindir.
  • İnflamasyona karşı koruyucu, deriden ölü hücreleri uzaklaştırdığından özellikle kuru ciltler için faydalı ve ciltteki koyu lekeleri azaltıcıdır.
  • Soğuk Proses üretimde Superfat (Sabundaki sabunlaşmamış yağların miktarıdır ve yüzde ile ifade edilir. Sabunu her kullandığınızda sabuna dönüşmeyen bu yağlar saç ve/veya cildiniz tarafından emilir ve saç/cildinizdeki faydaları inanılmazdır.) uygulanır.